06
lipiec
2021

Kategorie stali oraz metody ich obróbki – zleć to ekspertom!

W największym stopniu powszechnym oraz zarazem popularnym wariantem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu poprawienia właściwości, najczęściej są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest naturalnie specjalna huta, gdzie produkuje się również inne rodzaje stopów metali.

Do tego, by powstał stop niebezużyteczna jest ogromna temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na dowolnym kroku napotykamy wiele typów towarów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, by uzyskać jeszcze bardziej mocny stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy rozmaitych typów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu różnych czynników fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a też zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Po pewnym czasie pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: normalną, wyższą czy też najwyższą. Poprzez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), szczególna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub narzędziowym.

br>

You may also like...